Kraujo tyrimas aptinka tūnantį vėžį

1/0
Teksto dydis:

Pasitelkus naujuosius medicinos laimėjimus, ligos, kurios anksčiau būdavo aptinkamos esant vėlyvajai stadijai, dabar apčiuopiamos vos tik pasirodžius vėžinio auglio užuomazgoms.

Apie gresiančias ligas šiandien galima sužinoti iš kraujo lašo. Tačiau žmonės vis dar nelinkę profilaktiškai tikrintis savo sveikatą.

Norintiesiems atlikti bendrą kraujo profilaktinį tyrimą nebūtina kreiptis į šeimos ar kitą gydytoją dėl siuntimo. Žmogus, besirūpinantis savo sveikata, gali nueiti į atestuotą laboratoriją, kurioje jam atliks ir tyrimus, ir suteiks kvalifikuotą gydytojo konsultaciją.

Tiria daug ligų

Vilijampolėje įsikūrusi diagnostikos laboratorija „Antėja“ įgyvendina septynias skirtingas tyrimų profilaktines programas. Iš viso čia atliekama per 700 įvairių kraujo tyrimų.

Laboratorijoje atliekamas bendras profilaktinis tyrimas, kuris parodo pagrindinių organizmo sistemų – širdies ir kraujagyslių, kepenų, inkstų, kasos, skydliaukės veiklos parametrus.

Taip pat čia galima išsitirti dėl vėžinių ligų – krūties, kiaušidžių, prostatos, plaučių, virškinimo sistemos.

Nustato alergijos priežastį

Iš kraujo atliekami tyrimai padeda atrasti alergijos priežastį, leidžia diagnozuoti lytiniu būdu ir per kraują plintančias infekcines ligas – hepatitus B, C, ŽIV. Vis aktualesnis tampa ir tuberkuliozės tyrimas.

Besilaukiančios mamos, norėdamos sužinoti, ar kūdikis įsčiose nesirgs kokiomis nors pavojingomis ligomis, iš kraujo lašo gali sužinoti apie jo sveikatą.

„Antėjoje“ įgyvendinama ir geriatrinė (vyresnio amžiaus žmonių) programa. Atlikti tyrimai palengvina Alzheimerio ligos bei kitų senatvinių atminties sutrikimų diferencinę diagnostiką.

Ne mažiau aktualus kraujo tyrimas ir mažiesiems pacientams. Jų ištyrimas medikams ir tėvams parodo dažniausias vaikų ligas.

Tikrina suomiai

„Šie tyrimai yra informatyvūs, neužima daug laiko ir gali būti atliekami įvairaus amžiaus žmonėms“, – teigė direktorė medicinai Dangira Babenskienė.

Laboratorijoje atliekamų tyrimų tikslumą kontroliuoja tiek vidinė, tiek ir išorinė – kitų šalies laboratorijų ir Suomijos kokybės kontrolės sistemos.

Kasdien Kaune įsikūrusioje laboratorijoje „Antėja“ atliekama apie du tūkstančiai tyrimų.

Atranda užslėptą ligą

Pastaruoju metu medikams ypač kelia nerimą visame pasaulyje ir Lietuvoje smarkiai išplitę hepatitai.

„Virusiniai hepatitai yra viena svarbiausių medicinos problemų. Hepatitai B, C – tai sunkūs virusiniai kepenų uždegimai. Hepatitas C gali ilgai ir tyliai tūnoti maždaug 10 – 20 metų. Kai išryškėja klinikiniai ligos požymiai, tuomet liga būna jau toli pažengusi ir pagelbėti gali tik kepenų persodinimas“, – pasakojo personalo vadovas Danas Bortkevičius. Medikų teigimu, hepatito B infekcinės savybės yra 100 kartų didesnės nei ŽIV viruso. Šia liga, kaip ir ŽIV, daugiausia serga jauni ir aktyvūs žmonės. Užsikrėtęs šiuo virusu žmogus ilgą laiką jaučiasi visiškai sveikas, todėl lytiniu būdu ar atliekant jam įvairias medicinos procedūras pats to nežinodamas gali užkrėsti kitus žmones.

Lietuvoje nuo lėtinio virusinio hepatito C gydoma apie 300 ligonių, o jis diagnozuotas apie 1,2 tūkst. gyventojų. Tačiau atlikti tyrimai rodo, kad šalyje gali būti apie 60 tūkst. suaugusiųjų, užsikrėtusių šiuo virusu.

Tik ankstyvoji diagnostika gali užkirsti kelią ligos plitimui.

Minima visame pasaulyje

Kasmet spalio 1 d. minima Pasaulinė hepatito diena. Minint šią dieną laboratorijoje „Antėja“ visą mėnesį iki spalio 17 dienos pigiau bus atliekami virusinių hepatitų tyrimai.

„Šiuolaikinė klinikinė laboratorinė diagnostika gali nustatyti pirmas ligos stadijas profilaktiškai atlikusi kraujo tyrimus – serologinius hepatito žymenis“, – tikino D.Bortkevičius.

Aptikus ankstyvosios stadijos ligą, ją galima visiškai išgydyti ir taip apsaugoti artimuosius nuo šių pavojingų infekcijų.

Užsikrėsti galima bet kur

Gydytoja D.Babenskienė priminė, kad virusiniu hepatitu dažniausiai užsikrečiama per kraują. Juo galima užsikrėsti bet kur – grožio salonuose, kirpyklose ar net odontologo kabinete.

Ypač didelė rizika užsikrėsti, kai naudotais švirkštais leidžiami intraveniniai narkotikai, nesteriliais instrumentais daromos tatuiruotes, veriami auskarai, perpilamas užkrėstas kraujas ar jo patenka ant menkiausios žaizdelės, stomatologinių procedūrų metu, buityje naudojantis bendrais skustuvais.

Taip pat šie virusai perduodami ir lytinių santykių metu.

Didesnės rizikos grupei užsikrėsti virusiniu hepatitu priklauso medikai, todėl jiems dažniau reikėtų atlikti tyrimus. Gydytojams rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito B, tačiau nuo hepatito C vakcinos nėra.

Pas gydytoją – sveikam

Visi kraujo tyrimai laboratorijoje „Antėja“ yra mokami. Vis labiau smunkant šalies ekonomikai, mažiau gyventojų patys gali susimokėti už tyrimus, kurių nekompensuoja valstybė.

„Tiek patys žmonės, tiek medikai, tiek ir valstybė turėtų daugiau dėmesio skirti profilaktikai, o ne ligoms gydyti. Pas gydytoją žmogus turėtų ateiti ne tada, kai jam ką nors skauda, o tuomet, kai jis jaučiasi visiškai sveikas. Tik atliekant profilaktinius tyrimus būtų galima smarkiai sumažinti sergamumą įvairiomis ligomis, o ypač išvengti apleistų ligos stadijų“, – įsitikinęs D.Bortkevičius. Tokios praktikos laikomasi daugelyje Europos šalių, JAV, Japonijoje. Pas mus liga dažniausiai diagnozuojama, kai ji būna gerokai įsisenėjusi.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko