Kaip paprastas rėmuo virsta stemplės vėžio kaltininku?

1/1
Teksto dydis:

Bent porą kartų per savaitę jus kamuoja rėmuo - kartėlis, deginimo ir karščio jutimas už krūtinkaulio, ypač apatinėje stemplės dalyje. Jaučiate rūgštų skonį burnoje, vargina raugėjimas, pykinimas, skrandžio pilnumas ar pilvo pūtimas. Tikėtina, jog jūs sergate gastroezofaginiu refliuksu.

Tai lėtinė liga, kai dėl nesandaraus stemplės rauko iš skrandžio į ryklę nuolat patenka skrandžio turinys, susimaišęs su skrandžio rūgštimis. Jos stemplę ir dirgina.

Lemia įtemptas gyvenimas

Nors gastroezofaginis refliuksas gali atsirasti bet kam, pastebėta, jog šia liga vyrai serga dažniau nei moterys.

Dažniausiai ja serga nuolatos stresų kamuojami žmonės.

Ligos plitimą mūsų šalyje, kaip ir visame pasaulyje, lemia įtemptas gyvenimas, konkurencija, nuolat jaučiamas psichologinis diskomfortas, nereguliari bei neracionali mityba.

Žmonės mėgsta valgyti riebius, saldžius, aštrius, rūgščius patiekalus, o toks maistas ir sukelia šią ligą.

Refliuksui formuotis ypač daug įtakos turi putojantys gėrimai: vynas, šampanas, limonadas bei visi produktai, kurių sudėtyje yra mėtų. Taip pat pomidorai, kava, šokoladas.

Blogėja gyvenimo kokybė

Sergančiųjų gastroezofaginiu refliuksu gyvenimo kokybė gerokai pablogėja. Juos dažnai kamuoja miego sutrikimai, tokie žmonės turi labai riboti maistą.

Liga turi neigiamos įtakos ir socialiniam, lytiniam žmogaus aktyvumui. Ligonius nuolatos kamuoja rėmens graužimas, rūgštus skonis burnoje, raugėjimas, atpylimas ir apsunkintas rijimas.

Be to, refliuksas gali pasireikšti ir netipiškais simptomais - prikimusiu balsu bei bronchinės astmos priepuoliais.

Kartais žmogų kamuoja skausmai krūtinės srityje, panašūs į sukeltus stenokardijos. Kartais atšimpa dantys, nemaloniai degina burnoje.

Gastroezofaginis refliuksas gali būti ir lėtinio kosulio priežastis. Dauguma tokių ligonių nejaučia jokių kitų šios ligos simptomų, todėl gydo tik kosulį.

Tuo tarpu stemplės pažeidimas tęsiasi, todėl žmogų ir toliau kamuoja kosulys.

Pastebėta, kad netipiniai simptomai ryškesni būna rytais, o dieną jie susilpnėja. O kosulys ir bronchinės astmos priepuoliai dažniausiai ištinka naktimis.

Tikimybė susirgti vėžiu

Neretai žmonės, kenčiantys nuo refliukso, netgi neįtaria, kad serga šia liga, nesikreipia į medikus ir gydosi patys. Tačiau tai pavojinga.

Dažnai pasikartojanti liga sukelia stemplės uždegimą. Joje atsiranda erozinių pakitimų: paviršinių stemplės gleivinės žaizdelių, sunkesniais atvejais - opų.

Negydomas stemplės uždegimas gali būti susijęs su sunkiomis komplikacijomis, pavyzdžiui, stemplės susiaurėjimu ar liga, vadinama Baretto stemple. Tai priešvėžinė būsena, kurią sukelia stemplę dirginanti druskos rūgštis, esanti skrandyje.

Tikimybė šitokiems ligoniams susirgti stemplės vėžiu padidėja nuo 8 iki 30 kartų.

Sergantiesiems gastroezofaginiu refliuksu tikimybė susirgti gerklų vėžiu padidėja 3 kartus.

Būtinas kompleksinis gydymas

Šią ligą galma įveikti pakeitus gyvenimo ir mitybos įpročius, pritaikius tinkamus vaistus.

Jeigu gydymas medikamentais neefektyvus arba ligos priežastis - išvarža, atliekamos chirurginės operacijos, kurių metu susiaurinamas raukas tarp stemplės ir skrandžio.

Sergantieji neturėtų pamiršti reguliariai maitintis, valgyti dažnai, bet nedidelėmis porcijomis.

Tai ypač aktualu moksleiviams, kurių pertraukos tarp valgymų būna labai didelės. Nereikėtų valgyti ir prieš miegą.

Sergantieji gastroezofaginiu refliuksu neturėtų dėvėti pilvo ertmę spaudžiančių drabužių.

Ligoniai turėtų nedaryti pilvo preso pratimų ir nekilnoti sunkių daiktų, ypač nuo žemės, rečiau būti pasilenkus.

Taip pat svarbi tinkama padėtis miegant - galva turi būti pakelta.

Gydytojai pripažįsta, kad didžiausia problema yra tai, kad žmonės per ilgai kenčia skausmus ir laiku nesikreipia į medikus. Dėl to kaltas netinkamas požiūris į rėmenį kaip į banalų reiškinį.

Lietuvoje vis dar populiarios tokios priemonės kaip soda. Ji negydo ligos, tik tam kartui neutralizuoja rūgštį. Bet praėjus trumpam pagerėjimo laikotarpiui, skrandžio rūgštingumas skrandyje padidėja 3-5 kartais.

Man patikoNeblogaiMan nepatiko