Po insulto išgyvenęs raseiniškis jaučiasi tarsi antrą kartą gimęs

1/2

Medicinos žinios

2012-12-10 17:58

Po insulto išgyvenęs raseiniškis jaučiasi tarsi antrą kartą gimęs

Teksto dydis:

Raseiniškis Kazimieras Čepas (82 m.) praėjus vos kelioms savaitėms po insulto jau darė savo mėgstamus pritūpimus. Garbaus amžiaus pensininkas – vienas vyriausių Lietuvos gyventojų, kuriam buvo pritaikyta trombolizė. Tai procedūra, kurios metu specialiais vaistais ištirpdomas galvos smegenis pasiekęs krešulys. Vyrui tai padėjo išvengti grėsmingų insulto komplikacijų.

Raseiniškis K.Čepas jaučiasi tarsi antrą kartą gimęs.

Už tai jis dėkingas savo miesto gydytojams, kurie sugebėjo greitai diagnozuoti prasidedantį insultą ir pacientą laiku atvežė į Kauno klinikas.

Tokia pagalba – trombolizė – galima tiktai per tris pirmąsias valandas nuo insulto pradžios.

K.Čepas atrodo žvalus, žvitrių akių ir aštraus proto. Kalbėdamas jis palengva renka žodžius, protarpiais susimąsto, ar teisingai pasakė, tačiau šypteli ir atsiprašo.

„Nuo lemtingos rugsėjo 17-osios praėjo dar nedaug laiko. Kai kuriuos žodžius tenka prisiminti iš naujo”, – pasiteisina vyras.

Sveiką, beveik 40 metų vairuotoju dirbusį raseiniškį insultas ištiko savo sode renkantį obuolius ir slyvas.

Kazimieras – jau dešimt metų našlys, tačiau nėra vienišas. „Draugę turiu – jai ir skyniau tas slyvas bei obuolius”, – šelmiškai šypteli.

Renkant rudens gėrybes jam ėmė svaigti galva, pasidarė silpna, dešinė ranka nusviro tarsi negyva.

Kazimieras dar spėjo nueiti iki kambario, pradėjo trinti, gniaužyti ranką, tačiau pasijuto bejėgis. Pirštai nebeklausė, surinkti bendrosios pagalbos telefono numerio irgi nepavyko.

Kaip tik tuo metu į namus užsuko vyriškio draugė – tai jį ir išgelbėjo.

Atvykę greitosios pagalbos medikai iškart įtarė insultą. Raseinių ligoninės Priėmimo skyriuje K.Čepui buvo atlikti pradiniai tyrimai, o į Kauno klinikas jis buvo vežamas jau telefonu su gydytojais suderinus, kad jie tirpdys krešulį – bus atliekama trombolizė.

Klinikų specialistai tiesiog į veną sušvirkštė vaistų.

„Patekau į laimingųjų sąrašą. Kaip vėliau man paaiškino – taip pasiseka tik vienam iš šimto”, – džiaugėsi rugsėjo pradžioje 82-ąjį rudenį pasitikęs raseiniškis.

K.Čepas – vienas vyriausių dviračių maratonų dalyvių. Pensininkas turi net tris dviračius, tačiau Kauno klinikų medikai kol kas jį įspėjo nesivažinėti dviračiu.

Bet guvus vyriškis klinikose ant lovos nesėdėjo ir dideliu ligoniu neapsimetinėjo.

Jis kasdien vaikštinėjo ligoninės koridoriais, o fotografuotis pasisiūlė ne palatoje, o Neurologijos klinikos kieme – prie pušų.

„Labai norisi judėti. Anksčiau mėgdavau pritūpimus daryti, kol kas man to neleidžia medikai, tačiau mankštos tikrai neatsisakysiu”, – tikino K.Čepas.

Dabar jis jau ištrūko iš Kauno medikų globos – šiuo metu sveikatą stiprina Druskininkų sanatorijoje.

Kazimierą gydžiusi Kauno klinikų neurologė Audronė Juosponytė pasakojo, kad jos pacientas patyrė išeminį insultą.

„Užsikimšo kraujagyslė, maitinanti tam tikrą galvos smegenų dalį.

Dėl to sutriko funkcijos, už kurias ta smegenų vieta atsakinga: nusilpo dešinioji kūno pusė, sutriko kalba”, – apibūdino gydytoja.

Medikai insultus skirto į dvi grupes: trombui užkimšus kraujagyslę įvyksta išeminis insultas, o plyšus kraujagyslei ir kraujui išsiliejus į smegenis – hemoraginis.

Išeminis insultas – keturis kartus dažnesnis nei hemoraginis.

Trombolizės procedūros – tokia buvo atlikta K.Čepui – metu galvos smegenų kraujagyslę užkimšęs trombas tirpdomas vaistais, kurie švirkščiami į veną.

Toks gydymas tinka tik išeminio insulto atveju.

Prieš tai įvertinama ligonio būklė, išmatuojamas kraujospūdis, atliekami laboratoriniai tyrimai, galvos smegenų kompiuterinė tomografija ir nutariama, ar šis gydymo būdas tinka.

Žmogus, kuriam įtariamas insultas, turi kuo greičiau patekti į specializuotą centrą, kuriame visą parą atliekamas galvos smegenų kompiuterinės tomografijos tyrimas ir taikomas specifinis gydymas – trombolizė.

Insultą išduoda ir veidas

Jeigu įtariate, kad žmogus patyrė insultą, paprašykite jo padaryti tris dalykus:

•nusišypsoti – jei šypsena nesimetriška (perkreipia veidą), vadinasi, yra veido raumenų paralyžius;

•ištiesti į priekį abi rankas – jei viena ranka nusilpusi, ji nusvyra žemyn;

•pasakyti paprastą sakinį, pavyzdžiui, „Mano vardas...”. Jei sutriko kalba, žmogus negalės aiškiai ištarti net savo vardo.

Trys auksinės valandos

•Insulto ištiktą žmogų reikia pradėti gydyti per tris valandas nuo simptomų atsiradimo. Kuo greičiau bus atkurta kraujotaka, tuo mažiau nukentės smegenys.

•Kasmet Lietuvoje insultą patiria apie 2 tūkst. žmonių. Jo pasekmės – didesnis ar mažesnis neįgalumas ar net mirtis.

•Pernai Kauno klinikose trombolizė taikyta 32 insulto ištiktiems ligoniams. Tiek pat procedūrų atlikta per pirmuosius tris šių metų ketvirčius.

•Gydymo sėkmę lemia ir tai, ar greitai artimieji atpažįsta insulto požymius, iškviečia greitąją pagalbą. Svarbiausia – pagalba turi būti suteikta per tris pirmąsias valandas.

•Rizika patirti insultą didėja žmogui senstant, bet didesnis pavojus kyla nutukusiems, rūkantiems, taip pat tiems, kurių kraujospūdis padidėjęs, kurie serga cukriniu diabetu ir kurių cholesterolio koncentracija kraujyje viršija normą.

Ligą gali prišaukti ir psichologinis šokas

Vanda Pumputienė (Vilniaus greitosios pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja):

„Insultas – ūmus galvos smegenų kraujotakos sutrikimas. Šios ligos priežasčių gali būti įvairių, pavyzdžiui, negydytas aukštas kraujospūdis, kraujagysles pažeidusi aterosklerozė, įgimti galvos smegenų kraujagyslių defektai.

Hemoraginis insultas, kai kraujas išsilieja į smegenis, dažniau ištinka dieną, pavyzdžiui, susijaudinus, patyrus psichologinį šoką ar po sunkaus fizinio darbo. Būna, kad insultas užklumpa ir po sunkių išgertuvių.

Apie 40 proc. visų išeminio insulto atvejų, kai užsikemša smegenų kraujagyslė, įvyksta miegant. Neretai būna, kad rytą norėdamas nusiskusti vyras pastebi negalįs pakelti rankos, jo veidas būna persikreipęs – nutįsęs vienas lūpų kamputis.

Artėjant insultui gali pradėti ūžti ir skaudėti galvą. Žmogus jaučia silpnumą, pykinimą, jį kamuoja vėmimas, išrausta veidas.

Ypač pavojinga, kai žmogus pradeda skųstis, kad blogai mato viena akimi, kai jam nutirpsta vienos kūno pusės galūnės arba jis nesugeba ištarti žodžių, jam pinasi liežuvis.

Šie negalavimai rodo, kad yra sutrikusi galvos smegenų kraujotaka. Dėl šios priežasties žmogaus gyvybei gresia rimtas pavojus. Jį gali užklupti koma.

Ištikus insultui ligonį reikia paguldyti į lovą, galvūgalį pakelti kiek aukščiau. Būtina ramybė. Reikia nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą.“

Man patikoNeblogaiMan nepatiko

Medicinos žinios

Chirurgai atliko pirmąją pasaulyje kraujospūdžio mažinimo operaciją vaikui

Kai Matthewui Gaythorpui dar nebuvo ir vienerių metų, gydytojai diagnozavo jam kelis retus genetinius nukrypimus. Ilgą laiką berniukas buvo gydomas medikamentais ir nuolat lankėsi pas gydytojus. Tačiau dabar Melburno (Australija) chirurgai pirmą kartą pasaulyje atliko operaciją dešimties metų berniukui, kuriam padėjo atsikratyti mirtinai pavojingų kraujospūdžio problemų.

Reporteris

Liga apgavikė: pirmieji sifilio simptomai labai panašūs į gripo

Ne viename skilties „Tavo seksualinė sveikata“ straipsnyje akcentavau, jog vienas iš svarbiausių dalykų turėtų būti ne pačios ligos sėkmingas gydymas, o jos profilaktika bei ankstyva diagnostika. Pažįstamas vaikinas pametėjo taiklų palyginimą: „Liga – tai tarsi vairuoti lenktyninį automobilį keliu, padengtu ledu. Viršydamas saugų greitį, rizikuoji nuslysti nuo kelio ir susižaloti, tik ar tai įvyks – sėkmės reikalas“.

Gurmanų klubas

Tyrimas: pomidorai mažina insulto riziką

Mitybos racionas, kuriame yra daug pomidorų, gali sumažinti insulto riziką, teigia Suomijos mokslininkai, skelbia BBC. Mokslininkai ištyrė likopeno - ryškiai raudonos spalvos medžiagos, kurios randama pomidoruose, paprikose ir arbūzuose, poveikį. Tyrimas, kuriame dalyvavo 1 tūkst. 31 asmuo, parodė, kad tie, kurių kraujyje buvo rasta daugiausia likopeno, turėjo mažiausią riziką dėl insulto.

Medicinos žinios

Širdies ritmo sutrikimai padidina insulto grėsmę

Ar jūsų širdis plaka vienodu ritmu? Kardiologai skelbia, kad nediagnozuoti širdies ritmo sutrikimai – tarsi lėtai tiksinti bomba. Vienas dažniausių širdies veiklos sutrikimų – prieširdžių virpėjimas – net penkis kartus padidina insulto riziką. Galite net neįtarti, kad jus kamuoja širdies ritmo sutrikimas – prieširdžių virpėjimas. Mažiausiai trečdalis žmonių, sergančių šia liga, nieko nejaučia.

Medicinos žinios

Insultas dažniau ištinka tuos vyrus, kurių tėvai išsiskyrę

Kanados mokslininkai nustatė, kad suaugę vyrai tris kartus dažniau patiria insultą, jei jų tėvai išsiskiria iki jų pilnametystės, rašo „The Daily Mail“. „Vyrai, kurių tėvai kažkada išsiskyrė, gerokai dažniau susiduria su insulto problemomis nei tie, kurie užaugo pilnose šeimose“, – teigia specialiam tyrimui vadovavusi Toronto universiteto mokslininkė Esme Fuller Thomson. Tuo tarpu toks reiškinys tarp moterų nėra paplitęs. Nustatyta, kad tiek nepilnose, tiek ir pilnose šeimose užaugusių moterų insulto rodikliai beveik vienodo lygio.

Muzika

Po insulto atsigavęs B. Moisejevas naująjį šou pristatys Šiauliuose, Klaipėdoje ir Vilniuje

Vienas ryškiausių ir originaliausių Rusijos estrados dainininkų – Borisas Moisejevas – po ilgos pertraukos koncertuos Lietuvoje. Abejingų nepaliekantis atlikėjas, šokėjas, choreografas, daininkas, artistas, rašytojas ir aktorius surengs net tris pasirodymus: spalio 19 d. Šiaulių arenoje, spalio 20 d. „Švyturio arenoje“ Klaipėdoje ir spalio 23 d. „Pramogų arenoje“ Vilniuje.

Nelaimės

Kauno greitosios pagalbos medikų diena: avarijos, girtuokliai ir širdies ligos

„Nukrito mano močiutė. Ji nejuda. Aš esu vienas namuose“, - tokio pagalbos prašymo neseniai sulaukę Kauno greitosios medicinos pagalbos dispečeriai iki šiol negali pamiršti šio telefono skambučio. Aštuonmetis berniukas, paskambinęs pagalbos telefonu, elgėsi kaip suaugęs ir klausė visų dispečerės nurodymų.

Medicinos žinios

Po komos – atminties pokštai

Neįprastais gebėjimais gydytojus ir savo artimuosius neseniai nustebino ir Lietuvos politikė Kazimira Prunskienė (69 m.) – ją šių metų vasarį ištiko išeminis insultas.„Prisiekiu, taip tikrai buvo”, – tikino britų dainininkas George’as Michaelas (49 m.). Jis prisipažino, jog buvo atsidūręs arti mirties ir net regėjęs šviesą tunelio gale, o pabudęs iš komos prabilęs Vakarų Anglijos dialektu.

Aktualijos

K. Prunskienės širdis vėl plaka ritmingai

Anksčiau keliskart per parą šlubavęs širdies ritmas – vėl normalus, o žodynas – gausesnis. Kazimira Prunskienė perkelta iš Vilniaus universiteto Santariškių klinikų į Vilniaus respublikinę universitetinę ligoninę. Praėjus daugiau nei mėnesiui, kai Lietuvos liaudies partijos vadovę 69 metų K. Prunskienę ištiko insultas, jos artimieji gali ramiau žiūrėti į ateitį.

Medicinos žinios

Po insulto įvyksta ir stebuklų

Insultas nėra mirties nuosprendis. Tačiau tai diagnozė, kuri į ligos patalą žmogų nubloškia ilgam. Nors patyrusiųjų insultą statistika šviesiomis spalvomis nešvyti, ir čia pasitaiko stebuklų. Ar pavyks tą stebuklą sukurti ir taip susigrąžinti buvusį pilnavertį gyvenimą, priklauso nuo visų – paties ligonio, jo artimųjų ir medikų.